„Derby Day” in Premier League

premier_league2Manchester United s-a impus cu scorul de 2-1 contra celor de la Liverpool  in „Derby of England”, iar Manchester City a obtinut o victorie clara pe terenul londonezilor de la Arsenal, scor 0-2. Asadar o zi de 13 cu noroc pentru echipele din Manchester care conduc clasamentul din Premier League.

Manchester United – Liverpool. Presa engleza a definit foarte simplu derby-ul Angliei. ca un duel intre Robin van Persie si Luis Suarez, poate cei mai buni atacanti din Premier League. Castig de cauza a avut olandezul care a deschis scorul in min. 19 dupa o centrare excelenta a francezului Patrice Evra. Imediat dupa pauza United si-a dublat avantajul prin sarbul Vidic dupa o faza contrversata in careul lui Reina. Scorul final a fost stabilit de noua achizitie a „cormoranilor” Daniel Sturridge in min. 57, dupa un sut foarte bun a lui Gerrard respins in fata de De Gea. Dupa aceasta victorie Manchester United acumuleaza 55 de puncte  si isi consolideaza pozitia de lider in clasament, iar Liverpool sufera in continuare si se zbate la mijlocul clasamentului(locul 7 cu 31 de puncte).

Arsenal – Manchester City. Partida de pe Emirates Stadium a inceput cum nu se poate mai prost pentru tunari. In min. 12, francezul  Laurent Koscielny   a fost eliminat dupa un fault in careu. In aceeasi faza City a beneficiat de o lovitura de la 11 m ratata de Dzeko. Scorul a fost deschis de James Milner in min. 21 cu un sut din interiorul careului mare. Bosniacul Edin Dzeko dubleaza avantajul „cetatenilor” in min. 32 dupa o respingere neinspirata a portarului Szczesny. In repriza secunda ritmul partidei a scazut, de notat fiind doar eliminarea lui Vincent Kompany in min. 75 si  intrarea in teren a lui Balotelli care a prezentat in fata suporterilor noul look extravagant.